TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNETYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE
1 2 3 4 5 6 7





  • ODWIEDZINY:
    aby zobaczyć dokładne
    statystyki, należy kliknąć na licznik

    Online:


.:: Katarzyna Brzozowska ::.
Od początku fascynowała mnie sztuka. Posiadając zdolności plastyczne i manualne już w dzieciństwie uczestniczyłam we wszystkich możliwych kołach plastycznych i konkursach malarskich. Pamiętam, jak na lekcji plastyki po zadanym temacie na mojej ławce lądowało parę dodatkowych kartek ?zaradnych? kolegów i koleżanek a ja wykonywałam im szybko szkice, które mieli już tylko pokolorować. Dopiero wtedy zaczynałam pracę nad swoim dziełem.

Po liceum o profilu plastycznym zdecydowałam się ?przekuć? swoje hobby w zawód i wybrałam studia niezwykle prestiżowego i niszowego kierunku - konserwacji i restauracji dzieł sztuki - dziedziny łączącej w sobie sztukę i naukę. W Polsce są tylko trzy szkoły rekrutujące rokrocznie po 20 studentów, było więc to nie lada wyzwanie. W 2010 roku pozytywnie przeszłam egzaminy wstępne i rozpoczęłam studia na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Był to piękny, ale również niezwykle wymagający czas, gdyż nauka konserwacji dzieł sztuki i obiektów zabytkowych oraz poznawanie dawnych technik i technologii należą do bardzo czasochłonnych ćwiczeń. W dawnych technologiach wykonuje się kopie dzieł sztuki: ikonę i martwą naturę holenderską, złocenia oraz freski. Zdolności artystyczne muszą być poparte rzetelną wiedzą z zakresu historii sztuki, chemii i fizyki oraz mikrobiologii i wielu innych pokrewnych dziedzin, dlatego absolwenci tego kierunku są niezwykle szeroko wyedukowani.

Nieodłączną cechą tej specjalizacji jest praca wyjazdowa przy obiektach nieruchomych: kościołach, pałacach, zamkach itp. Podczas studiów i po ich zakończeniu miałam okazję pracować przy ciekawych zabytkach, w zespołach konserwatorskich m.in. przy średniowiecznym cyborium w Kościele św. Elżbiety we Wrocławiu, odkrywałam renesansowe malowidła w katedrze w Świdnicy, wykonywałam badania sali balowej Zamku w Roztoce, konserwowałam malowidła na sklepieniu kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach i malowidła sklepienne ratusza w Maastricht.

Czas ten wypełniały również podróże. Dzięki wymianie studenckiej Erasmus pół roku uczyłam się w chorwackim Zagrzebiu oraz odbyłam dwumiesięczny staż w pracowni konserwatorskiej Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Pobyt w stolicy Austrii pozwolił mi na pełne poznanie przeogromnego zasobu dzieł sztuki tego miasta i muzeum. Po zakończeniu studiów wyjechałam do Holandii na staż w Stichting Restauratie Atelier Limburg w Maastricht i tam zatrzymałam się na dłużej pracując w tym Instytucie jako młodszy konserwator dzieł sztuki. Zdobyłam tam ogromne doświadczenie zawodowe.

Po powrocie do kraju założyłam własną firmę konserwatorską ABILE Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki i rozwijam ją m.in. dzięki dotacji unijnej. W ramach prowadzonej działalności konserwuję obrazy, rzeźby i inne drobniejsze zabytki, antyki i rzemiosło artystyczne oraz wyposażenie kościołów. Innym aspektem mojej pracy jest konserwacja wnętrz i elewacji obiektów zabytkowych - głównie kościołów, zamków i pałaców, czasem również bardziej reprezentacyjnych klatek schodowych i wnętrz zabytkowych domów i mieszkań. Na specjalne zlecenia wykonuję kopie obrazów oraz wykonuję malowidła ścienne w technice fresku mokrego i suchego.

Poza działalnością konserwatorską nadal staram się malować i tworzyć własne artystyczne projekty.

Zainteresowanych ofertą moich usług zapraszam na stronę firmy ABILE: art-abile.com lub do bezpośredniego kontaktu.
Aby powiększyć, kliknij na zdjęcie